Tedarik Zinciri Segmentasyonu

Tedarik zinciri segmentasyonu, müşterileri, ürünleri veya pazarları, ortak özellikler ve ihtiyaçlar doğrultusunda farklı gruplara ayırmayı içerir.

Tedarik Zinciri Segmentasyonu

Tedarik zinciri segmentasyonu, müşterileri, ürünleri veya pazarları, ortak özellikler ve ihtiyaçlar doğrultusunda farklı gruplara ayırmayı içerir. Bu yaklaşım, özelleştirilmiş stratejilere ve optimize edilmiş süreçlere imkân tanır, böylece her segment doğru servis seviyesini, envanteri ve önceliği alır. KoçDigital'in yapay zekâ destekli tedarik zinciri segmentasyon uzmanlığı, tedarik zincirinizi dönüştürmek için değer odaklı bir yaklaşım sunar ve olağanüstü sonuçlar elde etmenizi sağlar.

KoçDigital ile Tedarik Zinciri Segmentasyonunun Temel Faydaları

1- Özelleştirilmiş Servis Seviyeleri: Yapay zekâ destekli segmentasyon tekniklerimiz, her müşteri segmenti için farklılaştırılmış hizmet seviyelerini tanımlamanıza olanak tanır. Yüksek öncelikli segmentler hızlandırılmış servisten faydalanır, böylece optimum müşteri memnuniyeti ve sadakat sağlanırken, diğer segmentler için maliyet odaklı servis seviyesi seçenekleri sunulur.

2- İyileştirilmiş Envanter Stratejileri: Envanter politikalarının belirli segmentlere göre uyarlanması operasyonel verimliliği artırır. Geçmiş verileri ve gelecek tahminlerini analiz eden gelişmiş algoritmalarımız, stok politikalarını mevsimsel dalgalanmalara uyum sağlayacak şekilde uyarlar. Yoğun dönemlerde aşırı stok veya stoksuz kalmayı önlemek için envanter seviyelerini optimize eder.

3- Pazarlama Stratejisi ve Kampanya Yönetimi: Değer odaklı belirlenmiş tedarik zinciri segmentleri ile pazarlama kararları daha bilinçli ve kesin hale gelir. Segmentlere ayrılmış verilerden elde edilen içgörüler, ürün gamı optimizasyonuna, yeni ürün geliştirmeye, kampanya optimizasyonuna ve daha fazlasına fırsat verir.

Öne Çıkan Müşteri Kullanım Senaryosu ve İş Sonuçları

Bir Gıda Üreticisi için Değer Odaklı Tedarik Zinciri Segmentasyonu

Çözüm:
• Tüm müşteri kanalları ve ürün kategorileri için değer zinciri segmentasyon boyutları tanımlandı.
• Veri odaklı segmentasyon, üretim ve satış stratejisinin analiz edilmesinin ardından nihai hale getirildi.
• Tamamlanan değer zinciri segmentasyonu, tedarik zinciri yetkinlikleri ile senkronize edildi.
• Sipariş önceliklendirme ve envanter yönetimindeki belirsizlikleri yönetebilmek için iş kuralları tanımlandı.
• Sürdürülebilir başarı için segmentasyon yönetişimi, güncelleme yapısı ve sıklığı tasarlandı.

İş Sonuçları:
• Temin sürelerinde ve stok seviyesinde azalma, sipariş karşılamada artış.

Sizi arayabilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz.

KoçDigital'in kurumlara değer yaratan çözümleri ile tanışın!

Şirketimize ileteceğiniz her türlü talep, şikayet ve önerilerin değerlendirilmesi ve sonuçlandırılması ile izin vermiş olmanız halinde tarafınıza ticari elektronik ileti gönderilmesi amacıyla kişisel verilerinizin işlenmesine yönelik detaylı bilgilere Müşteri Aydınlatma Metni üzerinden erişebilirsiniz. Bize iletmiş olduğunuz talep veya şikayetinizde aşağıda sıralanan özel nitelikli kişisel verilerin yer almadığından emin olmanızı rica ederiz: ırk, etnik köken, siyasi düşünce, felsefi inanç, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler, biyometrik ve genetik veriler.

×