Continuous AI

Continuous AI hizmeti, model geliştirme süreci ve devamında gereken döngüsel süreci planlamak ve yönetmek için tasarlanmıştır.

Yazılım Bakımı ve Yapay Zekâ Algoritması Bakımı Arasındaki Farklar


Aşağıda da görüldüğü üzere, Yapay Zekâ algoritmalarının sürdürülebilirliği, geleneksel yazılım bakım hizmetlerinden daha farklı bir yaklaşım gerektiriyor.

ic-gorsel-con-ai.png


Çözüm Yaklaşımımız

Continuous AI metodolojimiz, bu problemleri 3 ana bileşen ile çözüme ulaştırıyor.

banner3_tr.jpg

a Proaktif Sistem İzlemesi
Yapay zeka ve makine öğrenmesi modelleri canlıya alınırken etkin bir bildirim ve uyarı mekanizmasının kurulmuş olması gerekmektedir. Bir modelin sağlıklı bir yaşam döngüsüne sahip olması, takip ve müdahale süreçlerinin gücü ile doğru orantılıdır. Bu aşamada operasyonel seviyede de sürekli kontrol edilmesi gereken temel metriklerin (disk kapasiteleri, döngü tamamlanma süreleri vb.) yanı sıra bazı ön görülebilir problemler de vardır. Model akışında karşılaşabileceğimiz öngörülebilir problemler için proje ekipleri ve müşteri ile çalışarak bu tip durumlarda AI Sürdürülebilirlik ekiplerini uyarabilecek kontrol noktaları geliştirmekteyiz. Bu kontrol noktaları, belirlediğimiz durumlarda birinci seviye destek ekiplerini uyararak, ekiplerin hızlı ve önleyici bir şekilde müdahale edebilmelerine olanak sağlar. Birinci seviye destek ekipleri 7/24 destek sağlayan ekiplerdir. Projeyi geliştiren takım tarafından proje bazlı kontrol noktalarına özel hazırlanmış bir rehber yardımı ile akışı yeniden rayına oturtur; rehberde önceden tarif edilmemiş durumlar için ise ikinci seviye destek ekiplerine konunun iletilmesini sağlar. Müdahale rehberi yaşayan bir dokümandır; gerekli görüldüğü durumlarda proje akışında zaman içerisinde karşılaşılan sorunlar ve çözüm yöntemleri de bu rehbere eklenir.

b Yapay Zekâ Modelinde Sürekli İyileştirme İhtiyacı
Müdahalelerin ikinci fazı, sorunun daha derin analizini içerir. Bu nedenle Sistem Mühendisi, Makine Öğrenmesi Mühendisi ve Analitik Danışmanın katılımı kritiktir. Ürün ve proje ekiplerinin girdileri de ilgili sorunu belirlemek ve çözmek için kullanılabilir. Seviye-1 desteği otomatikleştirilebilir ve 7/24 çalıştırılabilirken, Seviye-2 ve Seviye-3 müdahaleleri soruna özel olma niteliği taşır. Modeller, olası iyileştirme noktaları için düzenli olarak analiz edilir ve bir fırsat ortaya çıktığında algoritma değişiklikleri yapılır. Bu aşamalar boyunca ilgili değişikliğin testleri yapılır. Doğrulama sonuçlarından sonra ilgili değişiklik, proje dokümanı güncellemeleri ve proje paydaşları bildirimleri ile canlı ortama alınır.

c.Yetkin Uzmanlar
Bütün bu süreçler Analitik Danışman, Makine Öğrenmesi Mühendisi ve Sistem Mühendisi rollerinde görev alan uzmanlar sayesinde sorunsuz bir şekilde yürütülür ve Yapay Zeka modellerinin yaşam döngüsünün kesintisiz devam etmesi sağlanır.
Continuous AI hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için aşağıda yer alan formu doldurarak bizlere ulaşabilirsiniz.


Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

KoçDigital'in kurumlara değer yaratan çözümleri ile tanışın!

Şirketimize ileteceğiniz her türlü talep, şikayet ve önerilerin değerlendirilmesi ve sonuçlandırılması ile izin vermiş olmanız halinde tarafınıza ticari elektronik ileti gönderilmesi amacıyla kişisel verilerinizin işlenmesine yönelik detaylı bilgilere Müşteri Aydınlatma Metni üzerinden erişebilirsiniz. Bize iletmiş olduğunuz talep veya şikayetinizde aşağıda sıralanan özel nitelikli kişisel verilerin yer almadığından emin olmanızı rica ederiz: ırk, etnik köken, siyasi düşünce, felsefi inanç, kılık ve kıyafet, dernek, vakıf ya da sendika üyeliği, sağlık, cinsel hayata ilişkin veriler, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili veriler, biyometrik ve genetik veriler.